Kina har de seneste årtier gennemgået en stor udvikling og er i dag verdens næststørste økonomi og et vigtigt eksportmarked for den danske fødevareklynge.
De seneste tal viser dog, at Kina i 2024 blot var det syvendestørste eksportmarked for den danske fødevareklynge, mod tidligere det tredjestørste i 2022. Den danske fødevareklynges eksport til Kina er domineret af animalske produkter, og som noget nyt har fisk og skaldyr (35%) overhalet grisekød (30%) som den største eksportvare, mens mejeriprodukter (14%) er nummer tre.
Hvor der tidligere primært var fokus på eksport af grisekød, har den danske eksport udviklet sig, og Kina repræsenterer i dag en bred vifte af muligheder for eksport af andre produktkategorier, herunder fisk og skaldyr. Kina er nemlig Danmarks næststørste eksportmarked for fisk og skaldyr.
Fødevareminister Jacob Jensen (V) er sammen med en række danske og grønlandske fødevarevirksomheder på eksportfremstød i Kina, og for kort tid siden underskrev ministeren tre vigtige aftaler med kinesiske repræsentanter om eksport af hestefoder, maltbyg og vildfanget fisk.
Aftalen om markedsadgang for vildtfanget fisk medfører, at fisk ikke længere skal godkendes individuelt på artsniveau med lange og komplekse forhandlinger, men at der samlet skabes markedsadgang for alle vildtfangede fisk fra Danmark og Grønland.
Fødevareminister Jacob Jensen (V) glæder sig over aftalerne, som har potentiale til at sende dansk og grønlandsk eksport af fisk yderligere i vejret:
Jeg er glad for, at vi for kort tid siden har underskrevet tre vigtige aftaler med Kina om hestefoder, maltbyg og vildfanget fisk, som jeg ikke er i tvivl om får stor betydning for dansk og grønlandsk fødevareeksport til Kina. Med aftalen om vildfanget fisk har vi nu fjernet barrierer, så der sikres en væsentlig forbedring af markedsadgang for dansk og grønlandsk fisk til Kina. Fisk og skaldyr er nu den fødevare, vi eksporterer mest af til Kina. Og der gemmer sig et potentiale for, at eksporten kan blive endnu større til gavn for både danske og grønlandske virksomheder, og det skal dagens aftale være med til at kickstarte.